Razumevanje osnova: vrste plafonskih i visećih lampi
Pre nego što uđete u proces izbora, neophodno je da se upoznate sa različitim vrstama plafonskih lampi i visećih svetiljki koje su dostupne. Ovo znanje će vam pomoći da donesete informisanu odluku na osnovu vaših specifičnih potreba i preferencija. Plafonske lampe dolaze u različitim stilovima, uključujući ugradne nosače, polu-ugradne nosače i lustere. Ugradni nosači su idealni za sobe sa niskim plafonima, jer se nalaze direktno uz plafon. S druge strane, polu-ugradni nosači vise nekoliko centimetara ispod plafona, obezbeđujući veću distribuciju svetlosti. Viseće lampe, poznate i kao visilice ili ''pendant'' lampe, vise sa plafona pomoću kabla, lanca ili metalne šipke. Dolaze u širokom spektru stilova, od minimalističkog i modernog do kitnjastog i tradicionalnog. Viseća rasveta je raznovrsna i može se koristiti u različitim okruženjima, od kuhinja i trpezarija do spavaćih i dnevnih prostora.
Određivanje veličine: Odabir pravih dimenzija za svoj prostor
Kada birate plafonsku lampu ili viseću lampu, veličina je bitna. Suviše mali model može izgledati kao da nije na dobrom mestu i ne može da obezbedi adekvatno osvetljenje, dok onaj koji je prevelik može da preplavi prostor i stvori neuravnotežen izgled. Da biste odredili pravu veličinu za svoju plafonsku lampu, izmerite dužinu i širinu sobe u stopama (jedna stopa je 0.3 m). Dodajte ova dva broja zajedno i pretvorite zbir u inče (jedan inč je 2,54 cm). Ovo će vam dati idealan prečnik za vašu svetiljku. Na primer, ako je vaša soba 10 sa 12 stopa (3 x 3,6 m), idealan prečnik vaše plafonske lampe bi bio 22 inča (56 cm). Za viseće osvetljenje, uzmite u obzir visinu vašeg plafona i svrhu svetla. Generalno, visilica treba da visi 75 - 90 cm iznad stola ili pulta. Za sobe sa visokim plafonima, možda ćete morati da podesite dužinu kabla ili lanca da biste postigli željenu visinu.
Osvetljavanje: Izbor pravog tipa sijalice
Vrsta sijalice koju odaberete za svoju plafonsku lampu, luster ili viseću lampu može značajno uticati na kvalitet i boju svetlosti u vašem prostoru. Postoji nekoliko opcija koje treba razmotriti, od kojih svaka ima svoje prednosti i nedostatke.
Sijalice sa žarnom niti su tradicionalni izbor, nude toplu, meku svetlost. Međutim, oni nisu energetski efikasni i imaju kraći životni vek u poređenju sa drugim opcijama. S druge strane, LED sijalice su visoko energetski efikasne i dugotrajne. Dolaze u različitim temperaturama boja, što vam omogućava da kreirate različita raspoloženja u svom prostoru. Za dnevne prostore birajte toplo belu (2700 - 3000 K), za radne prostore i garderobere prirodno belu (4000 K) a za isključivo poslovne prostore pogodna je prirodno bela ali i hladno bela (6000 K), u zavisnosti od ostalih estetskih elemenata.
Stil je bitan: uskladite rasvetu sa dekorom
Vaša plafonska lampa ili viseća rasveta treba da dopune vaš postojeći dekor i poboljšaju ukupnu estetiku vašeg prostora. Uzmite u obzir stil vaše sobe kada birate rasvetna tela kako biste osigurali kohezivan izgled. Za moderne ili minimalističke enterijere, odlučite se za elegantne visilice sa čistim linijama i jednostavnim oblicima. Prostori u industrijskom stilu dobro se slažu sa izloženim grlima za sijalice ili metalnim elementima. Ako vaš dekor naginje tradicionalnom ili klasičnom, razmislite o elegantnim lusterima ili kitnjastim plafonskim lampama sa složenim detaljima. Nemojte se plašiti mešanja i spajanja stilova da biste stvorili jedinstven izgled. Savremeni luster ili visilica mogu dodati zanimljiv kontrast tradicionalno uređenoj prostoriji, dok lampa inspirisana vintage stilom može doneti karakter modernom prostoru.
Lokacija: Gde da postavite svoje osvetljenje
Postavljanje vaše plafonske lampe ili viseće rasvete može u velikoj meri uticati na njenu funkcionalnost i uticaj na vaš prostor. Uzmite u obzir svrhu prostorije i aktivnosti koje se tamo odvijaju kada odlučujete gde ćete postaviti rasvetno telo. U dnevnim sobama, centrirajte svoj luster preko glavnog prostora za sedenje da biste stvorili fokusnu tačku i obezbedili ravnomerno osvetljenje. Za trpezarije, okačite visilicu ili luster direktno iznad stola da biste stvorili intimnu atmosferu. U kuhinjama, razmislite o instaliranju visećih svetiljki preko ostrva ili šanka. Za spavaće sobe, centralno postavljena plafonska lampa može da obezbedi opšte osvetljenje, dok visilice sa obe strane kreveta mogu poslužiti kao moderna alternativa stolnim lampama.
Materijal je važan: Odabir prave završne obrade i teksture
Materijali i završna obrada vaše plafonske lampe ili viseće rasvete mogu značajno uticati na njen izgled i način na koji je u interakciji sa vašim prostorom. Uzmite u obzir i estetske i praktične aspekte prilikom odabira. Metalne završne obrade poput brušenog nikla, hroma ili bronze mogu dodati dodir elegancije i lako se čiste. Staklene forme pružaju klasičan izgled i mogu pomoći da se svetlost ravnomerno rasprši po prostoriji. Opcije od tkanine, s druge strane, mogu dodati mekoću i teksturu vašem prostoru. Za prirodniji izgled razmislite o elementima napravljenim od drveta ili ratana. Ovi materijali mogu dodati toplinu i organsku teksturu vašem dekoru. Ne zaboravite da uzmete u obzir stepen zahtevnosti održavanja različitih materijala.